Osteoporoza

Osteoporoza

Osteoporoza, inaczej zrzeszotnienie kości, to choroba, w przebiegu której dochodzi do zaniku tkanki kostnej, w konsekwencji czego zwiększa się częstość występowania złamań. Choroba zależna jest od zmian hormonalnych postępujących wraz z wiekiem.

Objawy

Początek osteoporozy objawia się ostrym bólem, pojawiającym się nagle, niespodziewanie, nawet przy wykonywaniu codziennego lekkiego wysiłku. Ruchy kręgosłupa są bardzo ograniczone, a ból wzmaga się
przy kaszlu czy kichaniu. Chory potrafi dokładnie zlokalizować miejsce bólu. Złamaniom często towarzyszy brak apetytu oraz wzdęcia brzucha. Czasami objawem osteoporozy może być mniejszy wzrost i zgarbiona sylwetka.

Diagnostyka

Zdiagnozowanie osteoporozy zaczyna się od szczegółowego wywiadu z pacjentem. Lekarz zleca badanie gęstości mineralnej kości. Oprócz tego lekarz może zaordynować badanie morfologiczne, funkcji wątroby
i nerek, a także stężenia wapnia i fosforu oraz witaminy D. Jeśli istnieje podejrzenie złamania, przeprowadza się rezonans magnetyczny, tomografię komputerową lub RTG. W przypadku kobiet w okresie menopauzalnym wskazana może być hormonalna terapia zastępcza.

Możliwość terapii

Lekami pierwszego wyboru po rozpoznaniu osteoporozy są bisfosfoniany. Ich działanie polega na zahamowaniu resorpcji kości, zwiększeniu gęstości mineralnej kości. Farmakoterapia jest bardzo ważną częścią leczenia, jednak trzeba dodać do niej wiele innych działań, takich jak modyfikacja diety, suplementacja witaminy D,wapń.

Zapobieganie

Należy zadbać o odpowiednią dietę wzmacniającą kości zawierająca sole mineralne. Ważna jest suplementacja – wapń, fosfor, magnez i witamina D. Należy odstawić spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów. Zapobiegać upadkom i złamaniom, aby nie prowadzić do powikłań i rozwoju choroby.

Posted in inne.