USG bioderek

USG bioderek

Jednym z pierwszych, a jednocześnie bardzo ważnych badań, jakie musi przejść dziecko niedługo po urodzeniu jest USG bioderek. Wykonuje się je po osiągnięciu 6 tygodnia życia, ale przed ukończeniem 12 tygodni. Już w zasadzie po kilka dniach od pojawienia się noworodka na świecie ortopeda wykonuje wstępne badanie, a w razie wykrycia czegoś niepokojącego kieruje na dalszą diagnostykę.

Ze względu na plastyczność biodra i jego intensywną przebudowę wraz ze wzrostem dziecka nie ma i nie będzie takiego jednorazowego badania, które oceniałoby jednoznacznie prawidłowość rozwoju bioder.

Staw biodrowy każdego człowieka składa się z panewki oraz głowy kości udowej, która w tę panewkę wchodzi. W przypadku noworodków stawy zbudowane są z chrząstki, bardzo podatnej na wszelkie zniekształcenia. Może to doprowadzić do powstania pewnych nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu stawu malucha oraz mieć przykre konsekwencje w przyszłości.

Jak przebiega takie badanie?

USG bioderek jest badaniem całkowicie bezbolesnym, bezinwazyjnym i bezpiecznym.
Przed badaniem USG bioderek, dzieci powinny być nakarmione oraz przebrane.
Badanie zaczynamy od zdjęcia dziecku pieluchy, a następnie układamy je na plecach lub na boku na specjalnym stole. Następnie w okolicach biodra dziecka rozprowadzany jest żel, który ułatwia przechodzenie fal dźwiękowych. Osoba wykonująca badanie (ortopeda) przykłada specjalne urządzenie do miejsca, na które wcześniej nakładany był żel. Fale dźwiękowe wytwarzane przez to urządzenie odbijają się od ciała, a następnie przetwarzane są na obrazy, widoczne na ekranie komputera. Całe badanie trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, a rodzice powinni trzymać dziecko i stosować się do poleceń lekarza.x

Dzięki wczesnej diagnozie unikamy leczenia szpitalnego, znieczulenia, wyciągów, manipulacji stawem i związanego z tym ryzyka uszkodzenia stawu. Badanie stawów biodrowych u niemowląt nie wiąże się z jakimkolwiek ryzykiem. W czasie badania należy się jednak przygotować na to, że dziecko może płakać. Aby uspokoić je i zrelaksować, warto nakarmić je przed badaniem i towarzyszyć mu.

Należy pamiętać, że USG bioderek u niemowlaka jest obowiązkowe, tak więc każdy rodzic otrzyma na nie skierowanie od lekarza prowadzącego.

Idealny model opieki nad niemowlęciem zdrowym powinien zawierać:
  • pierwsze badania ortopedyczne i sonograficzne przeprowadzone w pierwszych 3-4 tygodniach życia,
  • jeśli staw biodrowy jest ZDROWY to badanie powinno być ponowione trzykrotnie w pierwszym roku życia, w 3-4 miesiącu życia, w 6-7 miesiącu życia i około 9-10 miesiąca (przed rozpoczęciem wstawania),
  • jeśli przy pierwszym badaniu ZOSTAŁA WYKRYTA DYSPLAZJA stawu biodrowego to częstotliwość wykonania następnych badań jest ustalana przez lekarza indywidualnie w zależności od stopnia patologii. Nie powinny być one przeprowadzane jednak rzadziej niż co 4-6 tygodni.
Nie zwlekaj z badaniem i umów się na wizytę już dziś!

W celu umówienia się na wizytę zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod nr 58 572 55 00

rejestracja zylaki

Posted in Ortopedyczna, Prywatne.