Blokada Kręgosłupa

 

Blokada kręgosłupa

Definicja Blokad Kręgosłupa:

Blokady kręgosłupa, a ściślej rzecz ujmując blokady przykręgosłupowe oraz blokady stawów kręgosłupa to precyzyjne i bezpośrednie podanie leku do źródła bólu. Lek podawany jest za pomocą igły, która jest wprowadzana w okolicę będąca przyczyną dolegliwości.

Kiedy stosować?

Blokady kręgosłupa mają zastosowanie u pacjentów u których występuje ostry lub przewlekły ból grzbietu potocznie nazywany "lumbago" lub "bólem korzonków" czyli ból związany z radikulopatią lub zmianami stawów kręgosłupa, w tym również stawów krzyżowo-biodrowych.

Jaki jest cel blokad kręgosłupa:

Blokady kręgosłupa mają cel terapeutyczno - diagnostyczny.

Cel terapeutyczny oznacza uwolnienie lub zmniejszenie dolegliwości związanych z kręgosłupem, zniwelowanie lub redukcja stanu zapalnego oraz umożliwienie rozpoczęcia rehabilitacji.

Cel diagnostyczny oznacza określenie rzeczywistej przyczyny dolegliwości. Struktury opisywane w badaniach obrazowych jako nieprawidłowe nie zawsze są przyczyną dolegliwości, a struktury opisane jako prawidłowe mogą natomiast dawać dolegliwości.

Przebieg zabiegu.

Zabieg odbywa się w warunkach jałowych i po znieczuleniu skóry w miejscu wkłucia, igła jest wprowadzana pod kontrolą USG - co oznacza że wprowadzanie igły i podawanie leku jest jednocześnie (w czasie rzeczywistym) obserwowane i kontrolowane na monitorze aparatu USG.

Przygotowanie i zalecenia przed oraz po zabiegu.

Należy przygotować pełną dokumentację choroby kręgosłupa oraz chorób towarzyszących, uczuleń oraz listę leków wraz z dawkami przyjmowanych aktualnie i leków które były przyjmowane w okresie poprzedzającym zabieg.

Jeśli pacjent choruje na cukrzycę konieczne jest wcześniejsze ustabilizowanie leczenia cukrzycy pod kontrolą lekarza rodzinnego lub diabetologa, tak aby poziom stężenia cukru we krwi w okresie poprzedzającym zabieg był stabilny i na poziomie jak najbliższym normie.

Jeśli pacjent przyjmuje leki przeciwkrzepliwe, konieczne jest ich wcześniejsze odstawienie (również pod kontrolą lekarza rodzinnego) i ewentualne przejście na heparyny drobnocząsteczkowe, których odstawienie jest również konieczne odpowiednio wcześnie przed zabiegiem blokady kręgosłupa.

Pacjent nie może przechodzić infekcji.

Konieczne jest przybycie na zabieg z dorosłą osobą towarzyszącą - należy również wygospodarować czas po zabiegu, ponieważ pacjent pozostanie na obserwacji od pół do czterech godzin.

Po zabiegu należy zachować oszczędzający tryb życia przez przynajmniej 24 godziny, pozostawać pod opieką osoby dorosłej i nie prowadzić pojazdów. Nie wolno w tym czasie spożywać alkoholu.

Jak długo utrzymuje się efekt blokad kręgosłupa?

Czas działania blokad utrzymuje się różnie długo, zazwyczaj od 6 miesięcy do nawet 2 lat i za każdym razem jest cechą indywidualną danego pacjenta w danym czasie, co zależy od różnych czynników, a w tym:

  • Im dłuższy czas trwania bólu kręgosłupa tym krótszy czas działania blokada, często wymagają więcej niż jednego zabiegu w odstępach 1-2 tygodniowych dla uzyskania pełnego efektu leczniczego.

  • Im większe zaawansowanie choroby lub większy obszar kręgosłupa zajętego zmianami chorobowymi tym krótszy efekt działania blokady.

  • U pacjentów w wieku poniżej 60 lat efekt działania blokad utrzymuje się dłużej.

Jakie są inne możliwości leczenia bólu kręgosłupa:

W zależności od przyczyny dolegliwości bólowych i wskazań:

  • Zmiana stylu życia.

  • Fizjoterapia.

  • Leczenie farmakologiczne.

  • Blokady kręgosłupa wykonywane pod kontrolą aparatu Rentgenowskiego lub Tomografu Komputerowego.

  • Techniki neuromodulacyjne (stymulacyjne, infuzyjne)

  • Zabiegi chirurgiczne.

Posted in Prywatne.