Badanie podoskopowe stóp

Podoskopia

Badanie podoskopowe stóp:

To statyczna i dynamiczna ocena stabilności stóp. Podoskop pozwala ocenić dolny staw skokowy i jego stabilność. Badanie można wykonać u dzieci w wieku powyżej 2 lat oraz u dorosłych. Na podstawie odbicia stóp, ocenie kształtu stóp, ich funkcji w czasie obciążania, uzyskujemy informacje przydatne przy leczeniu schorzeń.

Jak wygląda badanie?

Pacjent staje w tym czasie na podoskopie, w czasie badania obraz stóp jest rejestrowany, dalej skanowany i automatycznie przetwarzany oraz transmitowany do komputera. Wyniki badania dają odpowiedź z jaką wadą stopy mamy w tym wypadku do czynienia. Komputerowe badanie stopy ułatwia określenie niekorzystnego przeciążenia różnych obszarów stopy. Ma to niezwykle wielkie znaczenie zwłaszcza u cukrzyków, a szczególnie w Zespole Stopy Cukrzycowej, w chorobach reumatycznych oraz tak zwanej stopie reumatoidalnej, bądź neuropatycznej.

Cyfrowa analiza oraz kolorowa wizualizacja umożliwia optymalne dobranie odpowiedniego obuwia oraz wkładek ortopedycznych do butów a przez to zmniejszenie, bądź w pełni zlikwidowanie negatywnych i często nieprzyjemnych skutków długotrwałych nieprawidłowych przeciążeń w obrębie stóp zarówno u dzieci, u dorosłych, jak również u osób aktywnie uprawiających sport. Dodatkowo zastosowanie skanera 2D w procesie diagnostyki pozwala na rzetelną ocenę stanu skóry podeszwowej strony stopy, miejsc rogowacenia naskórka lub tworzenia się modzeli oraz nagniotków.

Dlaczego warto wykonać badanie?

Na podstawie odbicia stóp, ocenie kształtu stóp, ich funkcji w czasie obciążania, uzyskujemy informacje przydatne przy leczeniu następujących schorzeń:

  • Wady postawy.
  • Bóle stawów kolanowych i podudzia
  • Zwichaniach dolnego stawu skokowego.
  • Chondromalacji rzepki.
  •  Zapaleniu ścięgna Achillesa.
  • Dolegliwościach bólowych stawów biodrowych.
  • Bólach kręgosłupa.
  • Dysfunkcjach stawów krzyżowo-biodrowych.
Badanie podoskopwe

rejestracja zylaki

Posted in NFZ, Ortopedyczna.