Poradnia proktologiczna

Gumki Barrona

Proktologia

Hemoroidy

Stanowią prawidłową anatomię odbytu. Dopiero nieprawidłowo działające hemoroidy stanowią problem. Stan chorobowy hemoroidów pojawia się, kiedy guzki rozciągają się ponad miarę i wypełniają krwią, tworząc w ten sposób żylaki odbytu. Najczęściej stosowaną techniką leczenia hemoroidów jest metoda Barrona, w przypadku której używane są gumki barrona.

 

Objawy żylaków

Chorzy, cierpiący z powodu choroby hemoroidalnej najczęściej skarżą się na krwawienie w trakcie oddawania stolca, wypadanie żylaków, ból związany z powstawaniem zakrzepów w żylakach, świąd odbytu oraz trudności w utrzymaniu higieny osobistej.

Ból towarzyszący żylakom może być następstwem zakrzepów powstających w żylakach. Zakrzep rozciąga błonę śluzową odbytnicy lub odbytu i wywołuje stan zapalny. Powoduje to nagły, przeszywający ból w odbycie, trwający od kilkunastu godzin do kilku dni.

Gumki barrona

Diagnostyka

W celu oceny stopnia zaawansowania choroby oraz różnicowania żylaków odbytu z innymi chorobami kanału odbytu, odbytnicy i jelita grubego, konieczne jest wykonanie badań endoskopowych (wziernikowania).

 

Zabiegi wykonywane w poradni proktologicznej:

Zabieg skleroterapii (obliteracji)

Polega na wstrzykiwaniu do wnętrza żylaków substancji powodującej destrukcję zmiany chorobowej wewnątrz odbytu bezpośrednio w miejscu wystąpienia guzków krwawniczych i /lub żylaków, co pozwala na ich bezoperacyjne usunięcie lub wyleczenie.

Poradnia dysponuje wysokiej klasy anoskopem, objętym ochroną patentową, który umożliwia w pełni skuteczne i bezbolesne leczenie hemoroidów praktycznie w każdym stadium choroby. Znane są przypadki podjęcia z jego użyciem przez lekarzy skutecznych kuracji nawet w IV stadium.

 

Gumki barrona

Skuteczna, bezoperacyjna, bezpieczna metoda leczenia żylaków odbytu. Usuwanie żylaków odbytu metodą Barrona jest najczęściej stosowana małoinwazyjną technika leczenia hemoroidów.
W trakcie zabiegu, wybrany guzek krwawniczy zostaje dokładnie oceniony w badaniu anoskopowym. Następnie, poprzez anoskop, wprowadza się ligator z dwoma gumkami barrona. Guzek krwawniczy zostaje przeprowadzony tępymi szczypczykami przez światło ligarora. W tym położeniu ligaror znajduje się w obszarze pozbawionym zakończeń czuciowych i obejmuje w całości szyję usuwanego żylaka. Kolejna czynność polega na jednoczasowym zsunięciu dwóch gumek zaciskających szyje usuwanego guzka. Gumki barrona powodują niedokrwienie guzka w jego obwodowej części.Oddzielenie się niedokrwionego żylaka odbytu od jego podstawy następuje zwykle po okresie 10 do 16 dni od wykonania zabiegu.

Co to są guzki krwawnicze?

Dokładne zamknięcie odbytu umożliwiają miękkie, szeroko rozłożone oraz silnie ukrwione poduszeczki naczyniowe, leżące w zakończeniu jelita prostego powyżej zwieracza odbytu pod błoną śluzową.
Do dolegliwości dochodzi wtedy, gdy poduszeczki ulegają powiększeniu z powodu zastoju krwi i tworzą guzkowate zgrubienia. Mówi się wtedy o guzkach krwawniczych (żylakach odbytu, hemoroidach). Przyczyną powstawania tych dolegliwości jest niewłaściwe odżywianie, ubogie we włókna roślinne, chroniczne zaparcia, zbyt silne parcie podczas wypróżniania, częste stosowanie środków przeczyszczających, siedząca praca oraz czasami niewydolność tkanki łącznej.

Uwagę pacjentów na tę dolegliwość zwraca zazwyczaj uczucie parcia lub krwawienia podczas wypróżniania lub po nim. Krwawienia te powstają przez skaleczenia błony śluzowej wokół hemoroidów lub rozerwanie guzka krwawniczego. W dalszym przebiegu dolegliwości może wystąpić dokuczliwe i czasami bolesne kłucie, swędzenie, pieczenie, i wysięk w okolicy odbytu, połączone ze stanem zapalnym i wysypką. W zaawansowanym stadium może dochodzić do przemijającego lub stałego wypadania guzków krwawniczych z odbytu.

Możliwości terapii

Po dokładnym przebadaniu lekarz udzieli wskazówek dotyczących leczenia. Stosowanie maści i czopków łagodzi ostre dolegliwości, takie jak swędzenie, kłucie, pieczenie, wysięk i ból na początku choroby oraz przed zabiegami chirurgicznymi i po nich. Bardzo istotna jest kontynuacja terapii, również jeśli nastąpi poprawa, ponieważ w przeciwnym wypadku po paru dniach dolegliwości mogą powrócić. Terapia ta jednak nie usuwa powiększonych guzków krwawniczych. W zaawansowanym stadium powiększone guzki krwawnicze należy poddać leczeniu chirurgicznemu.

Zapobieganie

Zapobieganie polega przede wszystkim na regulacji wypróżnienia i higienie okolicy odbytu. Ponieważ zbyt twardy stolec sprzyja powstawaniu hemoroidów, należy zadbać o regularne oddawanie (niekoniecznie codziennie) miękkiego stolca. Nie chodzi jednak o wymuszanie zbyt miękkiego stolca z zastosowaniem środków przeczyszczających, które drażnią i osłabiają odbyt. Stolec należy wyregulować za pomocą odpowiedniej diety zawierającej dużo włókien roślinnych (owoce, warzywa nie powodujące wzdęć, chleb razowy i kleik), produktami mlecznymi i wystarczającą ilością płynów. Należy unikać mocno przyprawionych potraw, alkoholu oraz żywności powodującej zaparcia. Należy kontrolować masę ciała i redukować nadwagę. Ponadto należy - zwłaszcza przy siedzącej pracy - dbać o regularny ruch, jak np. spacery, rower, pływanie. Unikać chłodnych miejsc do siedzenia. Istotna jest również regularna i gruntowna higiena okolicy odbytu. Po każdym wypróżnieniu należy używać miękkiego papieru toaletowego oraz wymyć okolicę odbytu letnią wodą i miękką ściereczką, bez użycia mydła i środków dezynfekujących. Nie trzeć! Skuteczne są dostępne w handlu nawilżone chusteczki higieniczne. Okolicę odbytu należy gruntownie oczyścić w podany sposób przynajmniej wieczorem. Dokładne i ostrożne osuszenie miękkim papierem toaletowym lub watą może zapobiec zakażeniu.

Zastojowi krwi w guzkach krwawniczych można zapobiec wykonując ćwiczenia polepszające ukrwienie, polegające na napinaniu i rozluźnianiu zwieracza co 2 sekundy codziennie łącznie przez 3 minuty. Również nasiadówka lub spłukiwanie odbytu chłodną wodą pod prysznicem poprawia ukrwienie i przynosi ulgę swędzeniu i pieczeniu. Czego należy bezwzględnie przestrzegać?
Ponieważ pod opisanymi dolegliwościami mogą czasami kryć się poważne choroby, w przypadku krwawego stolca i w razie częstych lub długotrwałych dolegliwości należy koniecznie udać się do lekarza. Jeżeli lekarz przepisze leki, to należy uważnie przeczytać załączoną ulotkę i stosować się do sposobu użycia oraz zaleceń lekarza dotyczących dawkowania. Ponadto dla własnego bezpieczeństwa należy regularnie (nawet bez ostrych dolegliwości) przeprowadzać profilaktyczne badanie odbytnicy.

Sprawdź także:

  • Rektoskopia
  • Plastyka Płatka Ucha
  • Poradnia Chirurgii Dziecięcej
  • Poradnia Chirurgiczna
  • Chirurgia Laserowa

Gumki Barrona

Posted in doUslug, naDziecieca, naLaser, naPlatka, naRekto, Prywatne.