
Holter Ciśnieniowy
Holter ciśnieniowy to kardiologiczne badanie diagnostyczne polegające na mierzeniu ciśnienia tętniczego w ciągu 24 godzin i zapisywaniu go w pamięci urządzenia. Pacjent udaje się z urządzeniem do domu na 24 godziny i o wyznaczonej godzinie stawia się w przychodni w celu zdania urządzenia. Pacjent powinien zachowywać się normalnie, bez większych ograniczeń. Nie wskazany jest tylko bardzo intensywny wysiłek fizyczny.
Holter ciśnieniowy składa się z mankietu zakładanego na ramię oraz aparatu, który mocuje się przy pasku spodni. Co 15-30 minut urządzenie dokonuje pomiaru ciśnienia tętniczego, dzięki czemu lekarz może precyzyjnie określić w jakich porach ciśnienie jest nieprawidłowe i postawić diagnozę. Badanie jest bezbolesne, można je wykonać u Pacjentów w każdym wieku, w tym również u kobiet ciężarnych.
Holter ciśnieniowy – kiedy zastosować?
- kontrola ciśnienia tętniczego (podjerzenia nadciśnienia, niedociśnienia, skoków ciśnienia tętniczego)
- otyłość, choroby nerek
- zawroty i bóle głowy lub zasłabnięcia
- ocena skuteczności leczenia nadciśnienia tętniczego
- wyeliminowanie zjawiska syndromu "białego fartucha"
- wykrycie nagłych zmian i wahań dobowych ciśnienia tętniczego
- nadciśnienie tętnicze oporne na leczenie
- nadciśnienie tętnicze u kobiet w ciąży
- cukrzyca, szczególnie typu 1 lub wikłająca ciążę
- podejrzenie istotnych wahań ciśnienia w godzinach nocnych
- nadciśnienie w rodzinie
Dodatkowe informacje - jak przygotować się do badania i na co uważać.
Zalecany jest luźny ubiór, w szczególności rękaw, który nie będzie ograniczał napełniania mankietu powietrzem. W czasie trwania badania nie można brać kąpieli ani prysznica, aparat nie jest wodoodporny. Pacjent przyjmuje stosowane na stałe leki, w tym leki obniżające ciśnienie tętnicze chyba, że lekarz zaleci inaczej. Podobnie jak w przypadku holtera EKG – osoba badana może być proszona o prowadzenie dziennika aktywności w ciągu doby.