
Leczenie żylaków
Problem żylaków na nogach dotyczy dużej grupy pacjentów i stanowi dość przykry problem kosmetyczny. Są to rozszerzenia drobnych, powierzchownych naczyń krwionośnych, które świadczą o utrudnionym odpływie krwi z układu żylnego. Dzięki skleroterapii możemy zamykać naczynia na kończynach dolnych. Skleroterapia jest jedną z najbezpieczniejszych metod leczenia żylaków. Zabieg przeprowadzany jest w trybie ambulatoryjnym, przy użyciu bardzo cienkich igieł insulinowych , co powoduje, że jest niemal bezbolesny, nie wymaga podania znieczulenia a także nie uszkadza tkanek. Cała sesja trwa na ogół 20-30 minut.
Skleroterapia – krok po kroku
Krok 1
Wykonanie badania przepływu krwi w naczyniach (badanie USG Doppler) w celu wykluczenia niewydolności głębiej położonych żył i znalezienia tzw. „ miejsca przecieku”. USG Doppler’a wykonywane jest w przychodni JK med. Aktualny cennik badań USG dostępny jest poniżej:
Cennik badań USG -Kliknij tutaj!
Krok 2
Należy zapisać się na konsultację do wybranego chirurga i wziąć ze sobą wyniki badania USG Doppler – poniżej sylwetki lekarzy wykonujących zabiegi skleroterapii w JK med.
Krok 3
Zakupić wskazany przez lekarza wyrób uciskowy – profesjonalny pomiar nogi oraz zakup jest możliwy w wybranych sklepach medycznych.
Krok 4
Następuje zabieg. Zaraz po zabiegu wskazane jest założenie wyrobu uciskowego – najlepiej jeszcze w gabinecie oraz stosowanie się do zaleceń lekarza. Po wskazanym przez lekarza czasie należy zgłosić się na wizytę kontrolną.
Skleroterapia – jak to działa?
Skleroterapia może być wykonana płynem lub pianką obliterującą. Wybór środka obliterującego zależy od stopnia zaawansowania zmian skórnych. Preparaty te powodują zanikanie żyły od środka i prowadzą do jej zwłóknienia, a po pewnym czasie do zaniku z powodu braku ciśnienia krwi. Większe żylaki zwykle wymagają zastosowania formy pianki i większego stężenia środka. Drobne żylaki siatkowe i pajączki żylne mogą być leczone środkami w postaci płynnej. Uzyskanie satysfakcjonującego rezultatu wymaga niekiedy powtórzenia zabiegu. Kolejne nastrzykiwania na tej samej kończynie mogą być wykonane po ok. 7-14 dniach, ustalenie konkretnego terminu wymaga konsultacji z lekarzem.
Objawy żylaków kończyn dolnych.
Objawy, oprócz aspektów wizualnych, to:
- dyskomfort, uczucie zmęczenia i rozpierania w chorej kończynie dolnej, tak zwane uczucie ciężkich nóg, które zazwyczaj nasila się z biegiem dnia,
- drętwienie i dyskomfort odczuwane w nocy,
- ból nóg, pieczenie w chorej nodze,
- skurcze łydek,
- sinice w okolicy żylaka kończyny dolnej,
- obrzęki nóg i opuchlizna nóg, które umiejscawiają się po grzbietowej stronie stopy lub w okolicach kostek.
Konsekwencje nieleczenia żylaków.
Nieleczone żylaki mogą spowodować:
- przewlekłe zapalenia skóry,
- zakrzepowe zapalenie żylaków,
- krwawienia,
- owrzodzenia żylne goleni,
- zator płucny (zator tętnicy płucnej).