EKG

Poradnia Reumatologiczna

EKG

EKG

Elektrokardiografia to jedno z podstawowych badań serca w każdej placówce zdrowotnej.  EKG to badanie mięśnia sercowego za pomocą elektrokardiografu, który jest specjalnym aparatem diagnostycznym, rejestrującym prądy czynnościowe serca. Każdy skurcz mięśnia sercowego wiąże się z wytworzeniem potencjału prądu elektrycznego. Powstałe samoistnie, z określoną częstotliwością sygnały decydują o pracy serca.  Elektrokardiografia umożliwia w bardzo szybki sposób wykryć wiele chorób serca, takich jak zaburzenie rytmu serca, niedokrwienie mięśnia sercowego czy zawał serca.

 

PRZEBIEG BADANIA

Pacjent kładzie się na wznak na leżance. Skóra pacjenta w miejscu przyłożenia elektrod zostaje odtłuszczona aby zmniejszyć opór elektryczny  między skórą a elektrodami. Następnie technik elektroradiolog lub pielęgniarka mocuje na klatce piersiowej 6 elektrod ze specjalnymi „przyssawkami”.

Na każdej z kończyn mocuje się dodatkowe 4 elektrody, wyglądem przypominające duże kolorowe spinacze. Dzięki specjalnemu umiejscowieniu każdej z elektrod, elektrokardiograf odbiera sygnał ze skóry pacjenta. Następnie aparat wzmacnia sygnał i zapisuje go na papierze milimetrowym w postaci tzw. krzywej EKG, która jest odzwierciedleniem w czasie rzeczywistym zjawisk elektrycznych  w sercu.

 

WSKAZANIA DO WYKONANIA EKG

Lekarz, zleca elektrokardiogram w przypadku występowania takich objawów jak:

  • bóle w klatce piersiowej
  • kołatanie serca
  • omdlenia, utraty przytomności, zasłabnięcia, zawroty głowy itp.
  • nadciśnienie tętnicze

 

Dodatkowo systematycznie należy wykonywać EKG  u osób:

  • z rozrusznikiem serca, co pozwala na monitorowanie jego funkcjonowania
  • przyjmujących leki antyarytmiczne, aby ocenić skutki ich przyjmowania
  • z rozpoznaną arytmią

 

Przygotuj się przed wizytą u lekarza i wykonaj niezbędne badania laboratoryjne!

Posted in Prywatne.