
EKG
EKG
Elektrokardiografia to jedno z podstawowych badań serca w każdej placówce zdrowotnej. EKG to badanie mięśnia sercowego za pomocą elektrokardiografu, który jest specjalnym aparatem diagnostycznym, rejestrującym prądy czynnościowe serca. Każdy skurcz mięśnia sercowego wiąże się z wytworzeniem potencjału prądu elektrycznego. Powstałe samoistnie, z określoną częstotliwością sygnały decydują o pracy serca. Elektrokardiografia umożliwia w bardzo szybki sposób wykryć wiele chorób serca, takich jak zaburzenie rytmu serca, niedokrwienie mięśnia sercowego czy zawał serca.
PRZEBIEG BADANIA
Pacjent kładzie się na wznak na leżance. Skóra pacjenta w miejscu przyłożenia elektrod zostaje odtłuszczona aby zmniejszyć opór elektryczny między skórą a elektrodami. Następnie technik elektroradiolog lub pielęgniarka mocuje na klatce piersiowej 6 elektrod ze specjalnymi „przyssawkami”.
Na każdej z kończyn mocuje się dodatkowe 4 elektrody, wyglądem przypominające duże kolorowe spinacze. Dzięki specjalnemu umiejscowieniu każdej z elektrod, elektrokardiograf odbiera sygnał ze skóry pacjenta. Następnie aparat wzmacnia sygnał i zapisuje go na papierze milimetrowym w postaci tzw. krzywej EKG, która jest odzwierciedleniem w czasie rzeczywistym zjawisk elektrycznych w sercu.
WSKAZANIA DO WYKONANIA EKG
Lekarz, zleca elektrokardiogram w przypadku występowania takich objawów jak:
- bóle w klatce piersiowej
- kołatanie serca
- omdlenia, utraty przytomności, zasłabnięcia, zawroty głowy itp.
- nadciśnienie tętnicze
Dodatkowo systematycznie należy wykonywać EKG u osób:
- z rozrusznikiem serca, co pozwala na monitorowanie jego funkcjonowania
- przyjmujących leki antyarytmiczne, aby ocenić skutki ich przyjmowania
- z rozpoznaną arytmią