Zespół Sjögrena

Zespół Sjögrena

Zespół Sjögrena jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym - organizm wytwarza przeciwciała przeciwko własnym białkom. Zmiany, do których dochodzi w przebiegu zespołu Sjögrena to zapalenie i uszkodzenie gruczołów wydzielania zewnętrznego (głównie łzowych i ślinowych) oraz równoczesne zmiany zapalne w wielu układach i narządach.

Objawy

Podstawowym i najważniejszym objawem zespołu Sjögrena jest zmniejszone wydzielanie śliny i łez. Pacjent skarży się na suchość w ustach i zaburzone odczuwanie smaku oraz uczucie piasku pod powiekami. W niektórych przypadkach zespół Sjögrena rozprzestrzenia się także na inne części ciała. Wówczas chory odczuwa ogólne, przewlekłe zmęczenie, bóle mięśni i stawów oraz drętwienie kończyn.

Diagnostyka

Rozpoznanie choroby stawia się na podstawie typowych objawów, których autoimmunologiczną przyczynę potwierdza się albo w badaniu histopatologicznym ślinianek, albo wykazując obecność krążący we krwi charakterystycznych dla choroby przeciwciał. Ponieważ dla zespołu Sjögrena charakterystyczna jest obecność we krwi pewnych charakterystycznych przeciwciał i markerów zapalenia, a także niedokrwistość, wykonuje się również badania laboratoryjne.

Możliwość terapii

Leczenie zespołu Sjögrena polega na łagodzeniu dolegliwości wynikających z suchości oczu i jamy ustnej. Suchość oczu minimalizuje się zakraplając sztuczne łzy oraz stosując specjalne maści. Stosuje się również krople do oczu z cyklosporyną, która zmniejsza proces zapalny toczący się w gruczole łzowym i tym samym poprawia jego funkcjonowanie. Suchość jamy ustnej staramy się zminimalizować pijąc duże ilości płynów oraz nawilżając powietrze. Istnieją również leki, na zawierające pilokarpinę, które pobudzają do pracy gruczoły ślinowe.

Zapobieganie

Chory musi systematycznie zgłaszać się na kontrolne wizyty lekarskie, dbać o oczy i o stan jamy ustnej, regularnie natłuszczać skórę, pić dużo wody w ciągu dnia, zawsze po posiłku, czasem także w nocy. Konieczne jest też dobre przeżuwanie pokarmów, kęsy powinny być małe, łatwe do przełknięcia. Należy też unikać napojów słodzonych, słodyczy, ponieważ zawarte w nich cukry proste sprzyjają procesom fermentacji w jelitach i zwiększają ilość niekorzystnej flory jelitowej. 

Posted in inne.