USG tarczycy

USG tarczycy

Pozwala na dokładną ocenę wielkości, ewentualnych zmian kształtów oraz położenia i struktury gruczołu tarczowego. Gruczoł jest umiejscowiony powierzchownie, dzięki czemu jest łatwo dostępny w trakcie badania. Badanie jest w pełni bezpieczne, może być wykonywane wielokrotnie w celu regularnej kontroli oraz monitorowania efektów leczenia.

Wskazania do badania

Lekarz zleca USG tarczycy zwykle w przypadku powiększenia obwodu szyi lub wyczucia jakichkolwiek zmian w obrębie tarczycy podczas badania dotykiem. USG tarczycy jest wskazane również wtedy, gdy badania stężenia hormonów tarczycy są nieprawidłowe.

Przygotowanie do badania

Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG, badań scyntygraficznych tarczycy, badań poziomu hormonów tarczycy i TSH.

Przebieg badania

USG jest badaniem bezbolesnym i bezpiecznym, które trwa kilka minut. Wykonuje się je w pozycji leżącej. Uzyskany dzięki niej obraz pokazywany jest na monitorze. Wynik przekazuje się w formie opisu.Gdy lekarz wykryje niepokojące zmiany, wykonuje się biopsję tarczycy, która polega na pobraniu fragmentu guzka za pomocą igły. Następnie jest on przesyłany do patologa. Badania laboratoryjne pozwalają odróżnić zmiany łagodne od raka tarczycy.

rejestracja zylaki

Posted in inne.