Sarkoidoza

Sarkoidoza

Sarkoidoza jest chorobą, w której dochodzi komórek zapalnych, które tworzą grudki znane jako ziarniniaki. Choroba zazwyczaj zaczyna się w płucach, skórze lub węzłach chłonnych. Rzadziej dotyka oczu, wątroby, serca i mózgu. Każdy narząd może być dotknięty chorobą.

Objawy

Sarkoidoza jest układową chorobą zapalną, która może wpływać na dowolny narząd, choć może przebiegać bezobjawowo i zostać wykryta przez przypadek. Typowe objawy które są niespecyficzne, obejmują zmęczenie, brak energii , utrata masy ciała , bóle stawów i bóle ogólne, zapalenie stawów, suchość oczu, obrzęk kolan, rozmyte widzenie, duszność, suchy kaszel lub zmiany skórne. Rzadziej może dojść do plucia krwią. Skórne objawy są różne i wahają się od wysypki przez małe grudki (małe guzki) do rumienia guzowatego, ziarniniak obrączkowatego.

Diagnostyka

Przy diagnostyce sarkoidozy należy zwrócić szczególną uwagę na skórę, dziąsła, błonę śluzową jamy ustnej i nosowej, narząd wzroku i na mimikę twarzy. W badaniu palpacyjnym istotna jest dokładna ocena węzłów chłonnych obwodowych, wątroby, śledziony oraz wielkości i konsystencji ślinianek, a także ruchomości stawów. Chory powinien wykonać RTG klatki piersiowej, tomografie komputerową, badania morfologiczne, markery laboratoryjne oraz EKG.W przypadku innych lokalizacji często konieczne są inne badania, np. rezonans magnetyczny.

Możliwość terapii

Celem leczenia jest utrzymanie funkcji narządu, zmniejszenie objawów i zapobieganie uszkodzeniu narządu. W przypadku postępującego zaburzenia czynności płuc, sarkoidozy układu nerwowego, narządu wzroku lub serca stosuje się glikokortykosteroidy, najczęściej w postaci tabletek. Czasami konieczne jest dołączenie innych leków hamujących pobudzone komórki układu odpornościowego, nazywanych lekami immunosupresyjnymi.

Zapobieganie

Chory powinien zgłaszać się na badania kontrolne, ponieważ zdarzają się nawroty choroby. Należy pamiętać, aby przestrzegać zasad zdrowego trybu życia, nie palić papierosów, co bezpośrednio wpływa na trudności w oddychaniu i wywołuje powikłania choroby.

Posted in inne.