Łuszczycowe zapalenie stawów

Łuszczycowe zapalenie stawów

Łuszczycowe zapalenie stawów to przewlekła choroba zapalna stawów, często występuje razem z łuszczycą skóry, ale nie jest to regułą. Zapalenie obejmuje stawy międzypaliczkowe, kręgosłupa, krzyżowo-biodrowe, ale także zapalenia palców, skóry, paznokci. Łuszczycowe zapalenie stawów zaliczane jest do chorób z autoagresji, czyli takich, w których układ immunologiczny niszczy komórki własnego organizmu.

Objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem łuszczycowego zapalenia stawów są zmiany rozwijające się w stawach międzypaliczkowych dalszych (blisko paznokci) rąk lub stóp. Innym typowym objawem choroby jest tworzenie się wokół zaatakowanych stawów wyrośli kostnych oraz niesymetryczne zajmowanie stawów. Choroba prowadzi do deformacji stawów, a w konsekwencji do trwałego kalectwa. Podczas choroby może występować bolesność stawów, zaczerwienie i obrzęk stawów, spowodowane nagromadzeniem płynów, bardzo bolesne stany zapalne przyczepów ścięgien (entezopatia), zesztywnienie stawów.

Diagnostyka

W leczeniu łuszczycowego zapalenia stawów bardzo istotna jest szybka i prawidłowa diagnoza, gdyż inaczej choroba będzie postępować. Pierwszym krokiem w diagnozowaniu pacjenta z podejrzeniem łuszczycowego zapalenia stawów konieczne jest zbadanie krwi. Testy mają potwierdzić lub wykluczyć obecność czynnika reumatoidalnego. Zdjęcie rentgenowskie doskonale obrazuje zmiany w stawach
międzypaliczkowych dalszych oraz wyrośla kostne pojawiające się na nadżerkach. W leczeniu łuszczycowego zapalenia stawów stosowane są leki zmniejszające ból, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), leki modyfikujące przebieg choroby, które dobierane są w zależności od rodzaju choroby.

Możliwość terapii

Stopień zmian łuszczycowych na skórze często nie odzwierciedla ciężkości łuszczycowego zapalenia stawów (np. łuszczycy objawiającej się wyłącznie zmianami na paznokciach może towarzyszyć zaawansowane zapalenie stawów). Dlatego oprócz leczenia dermatologicznego konieczna jest współpraca z reumatologiem. ŁZS to, podobnie jak łuszczyca, choroba przewlekła, a w związku z tym wymagająca stałego specjalistycznego nadzoru medycznego. Leczenie sprowadza się do hamowania stanu zapalnego, uśmierzania bólu, powstrzymywania dalszego zwyrodnienia stawów, utrzymywania sprawności ruchowej.

Zapobieganie

W czasie leczenia łuszczycowego zapalenia stawów chory powinien unikać stresujących sytuacji, infekcji oraz wszelkich czynności, które mogą się skończyć uszkodzeniem stawów. Wskazana jest również kontrola kardiologiczna oraz ocena ryzyka sercowo-naczyniowego, m.in. regularna kontrola ciśnienia tętniczego, a także badania w kierunku cukrzycy i zaburzeń lipidowych. Trzeba również pamiętać o odpowiednio wczesnym zapobieganiu osteoporozie i jej leczeniu, aby zmniejszyć ryzyko złamań kości.

Posted in inne.