Gorączka reumatyczna

Gorączka reumatyczna

Gorączka reumatyczna to powikłanie po anginie spowodowane nieprawidłową reakcją odpornościową na obecność antygenów powstałych w wyniku kontaktów z paciorkowcami, które wywołały anginę. Gorączka reumatyczna uszkadza wiele narządów, przede wszystkim serce, stawy i ośrodkowy układ nerwowy.

Objawy

Objawy gorączki reumatycznej pojawiają się zwykle po około 3 tygodniach od zachorowania na anginę. Typowe objawy anginy to gorączka, silny ból gardła (czasem z utrudnionym, bolesnym połykaniem), ból głowy, bolesność przy dotyku węzłów chłonnych w przedniej części szyi. Może również występować ból w okolicy klatki piersiowej, nagły wzrost temperatury, zmęczenie, nierówna czynność serca, zwiększona
potliwość.

Diagnostyka

Najpierw lekarz pyta o okoliczności pojawienia się objawów oraz o to, czy ich pojawienie się było poprzedzone anginą, zapaleniem gardła, przeziębieniem lub inną chorobą. Następnie zbiera informacje dotyczące czasu trwania i nasilenia objawów. Należy powiedzieć lekarzowi także o objawach, które mogły w międzyczasie ustąpić (np. zapalenie stawu, które mogło zniknąć lub przenieść się na inny staw). Lekarz zleca również badania laboratoryjne OB (Odczyn Biernackiego) podwyższone stężenie CRP, zwiększona liczba białych krwinek, rzadko niewielka niedokrwistość. Ważnym badaniem laboratoryjnym wykonywanym z krwi, które zleca lekarz przy podejrzeniu gorączki reumatycznej jest ASO. Wysoki wynik świadczy o tym, że pacjent przebył zakażenie paciorkowcami. W niektórych przypadkach lekarz może także zlecićechokardiografię, czyli badanie USG serca oraz badanie EKG.

Możliwość terapii

Gorączkę reumatyczną leczy się antybiotykami - przede wszystkim penicyliną. Leczenie objawowe gorączki reumatycznej polega na ograniczeniu aktywności fizycznej, zapewnieniu ciepła i spokoju. Po potwierdzeniu diagnozy zaleca się długotrwałe osłonowe stosowanie antybiotyków, które pozwolą uniknąć nawrotów gorączki reumatycznej.

Zapobieganie

Gorączka reumatyczna jest powikłaniem anginy, dlatego też odpowiednie leczenie anginy jest profilaktyką zachorowania na gorączkę reumatyczną. Bardzo ważne jest skrupulatne przestrzeganie zaleceń lekarza. Jeśli lekarz zaleci przyjmowanie antybiotyku, należy dokładnie przestrzegać dawkowania i nie odstawiać go samowolnie. Nie należy także odwlekać wizyty u lekarza, ponieważ w przypadku zachorowania na anginę rozpoczęcie przyjmowania antybiotyków w ciągu pierwszych 10 dni od wystąpienia objawów jest najbardziej skuteczne w zapobieganiu gorączce reumatycznej.

Posted in inne.