Fibromialgia

Fibromialgia

Fibromialgia to przewlekła niezapalna choroba reumatyczna tkanek miękkich. Charakteryzuje się uogólnionymi i przewlekłymi dolegliwościami bólowymi mięśni i stawów oraz występowaniem w ciele człowieka tzw. punktów tkliwych o nadmiernej bolesności, szczególnie wrażliwych na ucisk.

Objawy

Fibromialgia objawia się przewlekłym uogólnionym bólem mięśni i stawów, bolesnością w typowych punktach uciskowych (tkliwych), zmęczeniem, zaburzeniami snu, objawami wegetatywnymi (np. suchością w ustach, uczuciem zimna kończyn, niemiarowością serca), częstymi skłonnościami do lęku i obniżenia nastroju.

Diagnostyka

W wielu przypadkach diagnozę FMS stawia się na podstawie wykluczenia innych chorób mogących dawać podobne objawy (tzw. diagnoza z wykluczenia). Lekarz będzie szukał następujących objawów :obszerny ból, trwającej trzy miesiące lub dłużej, wrażliwość (badanie lekarskie) w niektórych obszarach ciała.

Możliwość terapii

W celu leczenia fibromialgii lekarz zleci leki, które zmniejszą dolegliwości oraz przyśpieszą powrót do zdrowia. Konieczna może okazać się fizjoterapia oraz wykonanie przez lekarza zastrzyków do punktów
spustowych w celu rozluźnienia krępującego ruchy pancerza mięśniowego.

Zapobieganie

Leczenie fibromialgii, aby było skuteczne, powinno uwzględniać zdrową dietę, która dostarcza potrzebnych składników odżywczych. Nadmierne obciążenie organizmu może doprowadzić do nasilenia się dolegliwości bólowych. Należy pamiętać, że aktywność fizyczna jest jednym z najważniejszych sposobów walki z objawami fibromialgii.

Posted in inne.